Sztuka współczesna zaskakuje, prowokuje i wywołuje emocje. To okres w dziejach sztuki, który rozpoczął się w połowie XX wieku. Wyróżnia się różnorodnością i bogactwem form oraz możliwości interpretacji. Odzwierciedla złożone problemy, które kształtują globalny, różnorodny i ekspresowo zmieniający się świat. W tym artykule przybliżymy tematykę sztuki współczesnej oraz dzieła sztuki współczesnej.
Co to jest sztuka współczesna?
Wielu współczesnych artystów poprzez swoją twórczość określa swoją tożsamość kulturową lub osobistą, zwraca uwagę na problemy społeczne czy próbuje zdefiniować sztukę na nowo. Często zadają oni kontrowersyjne pytania dające do myślenia i pozostawiają odbiorcę sztuki współczesnej bez odpowiedzi. Prostym sposobem do zrozumienia dzieł sztuki współczesnej są ciekawość, otwarty umysł i umiejętność dostrzegania rozwiązań nieoczywistych. Przybiera ona różne formy — taniec, muzykę, design, architekturę, obrazy, plakaty czy performance. Prace te kwestionują wyobrażenia o sztuce oraz jej formach. Artyści eksperymentują i odkrywają nowe multidyscyplinarne rozwiązania.
Historia sztuki współczesnej
Sztuka towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Początkowo różnorodne malunki czy rzeźby powstawały, by przypodobać się bogom i władcom. Zdaniem niektórych historyków sztuka współczesna powstała na przełomie lat pięćdziesiątych. Inni jednak twierdzą, że to pojawiła się pod koniec lat siedemdziesiątych.
Dzieła sztuki współczesnej
Istnieje mnóstwo kontrowersyjnych, intrygujących i pięknych dzieł sztuki współczesnej. Znajdziesz wśród nich:
- Balloon Dog (Orange) – najdroższa na świecie rzeźba trzymetrowa, której autorem jest Jeff Koons.
- Piramida zwierząt — dzieło Katarzyny Kozyra
- Piss Christ — fotografia krucyfiksu umieszczona w akwarium wypełnionym moczem i krwią, której autorem jest Andres Serrano
- The Holy Virgin Mary — obraz autorstwa brytyjskiego artysty Chrisa Oflli
- Upuszczanie urny z dynastii Han — seria trzech zdjęć Ai Weiwei
- My Bed — instalacja brytyjskiej artystki Tracey Emin
- Śniadanie na trawie — obraz autorstwa Édouarda Maneta
- Urban Light — dzieło sztuki ulicznej — Chris Burden
- Dziewczynka z balonikiem — Banksy
Sztuka nowoczesna i sztuka współczesna — czy to samo?
Słowa współczesny i nowoczesny są synonimami, jednak w świecie sztuki znacznie się różnią. Sztuka nowoczesna, zwana modernizmem to okres od lat 60-tych XIX wieku do późnych lat 60-tych XX wieku. Pierwszym twórcą dzieł sztuki nowoczesnej był Édouard Manet autor Śniadania na trawie. Obrazu nieprzyzwoitego i szokującego, w którym zerwano z zasadami perspektywy. Nurt ten czerpie z impresjonizmu, awangardy, abstrakcjonizmu, filozofii i kubizmu. W sztuce nowoczesnej ważny był sposób prezentacji dzieła sztuki.
Natomiast sztuka współczesna to ta tworzona od końca drugiej wojny światowej. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest koncepcja pracy oraz różnorodność w rozumieniu kwestii piękna estetyki. W sztuce współczesnej to sam proces tworzenia (w którym czasem publiczność bierze udział) jest ważniejszy niż sam efekt końcowy.
Dzieła sztuki współczesnej wyrażają poglądy artystów. Pojawiają się nowe techniki i formy sztuki. Nurt ten łamie normy, jest trudny do sklasyfikowania i nie ma ograniczeń. Prezentuje różne punkty widzenia artystów, które bywają rozbieżne. Popularnymi kierunkami w sztuce współczesnej są:
- Pop-art — dziełami sztuki stają się przedmioty codziennego użytku.
- Op-art to dzieła sztuki, które miały oddziaływać na ludzki wzrok, wykorzystywały kolory i figury geometryczne, aby dodać mu głębi lub sprawić wrażenie jakby się poruszał.
- Street-art — jego elementami są np. graffiti — i są to dzieła, które powstają w przestrzeni publicznej.
- Konceptualizm — nurt, według którego najistotniejszy jest proces tworzenia.
- Minimal-art — sztuka wykorzystująca najprostsze formy.
- Arte-povera (sztuka uboga) wykorzystująca stare materiały czy kamienie, miała odwracać uwagę od sztuki wysokiej.
Artykuł rzetelnie przedstawia istotę i znaczenie sztuki współczesnej. Wyjaśnienie różnych nurtów i technik pozwala lepiej zrozumieć ten fascynujący świat. Sztuka współczesna otwiera nas na nowe spojrzenie na świat, stawiając pytania i prowokując do refleksji. Bardzo ciekawy i pouczający tekst!