O artyście

MAREK KOTARBA (ur. 25 grudnia 1952 w Warszawie) – artysta ceramik, rzeźbiarz, malarz, rysownik i grafik. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował rzeźbę w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej. Absolwent Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Antoniego Fałata i prof. Barbary Szubińskiej. Studiował rysunek pod kierunkiem Franciszka Starowieyskiego i Wiktora Zina.

Tworzy w glinie z szamotem, kamionce a ostatnio w porcelanie, gdzie wykorzystuje biel i fakturę do przedstawień monochromatycznych. Uprawia również malarstwo i grafikę. Twórca tzw. sztuki hybrydowej polegającej na łączeniu malarstwa z płaskorzeźbą, w jego przypadku obiektów z wykorzystaniem białej porcelany – prezentowanych pod autorską nazwą „KOTARBANY”.

Marek Kotarba przedstawiany jest wśród sylwetek wąskiej grupy artystów związanych z Polskimi Fabrykami Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. W murach tych powstawały dzieła zdobywające uznanie i nagrody na wielu wystawach oraz projekty użytkowe natchnione artystycznym duchem.

Członek ZPAP oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Ceramików „KERAMOS”.

Wielokrotny uczestnik i organizator dni otwartych związanych o ogólnopolską „Nocą Muzeów”.

Prace artysty znajdują się w zbiorach kolekcjonerów z Polski, Francji, Niemiec, Finlandii, Szwecji, Włoch, Kanady, USA, Izraela, w Muzeum Narodowym w Warszawie oddział Nieborów, w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenzie (Włochy).

O Galerii

Chociaż naszą działalność artystyczną rozpoczęliśmy prawie dwadzieścia lat temu to dopiero w roku 2016 uruchomiliśmy pierwszą galerię autorską z możliwością kupna naszych prac pod adresem www.kotarbadesign.com. Przez wiele lat konsekwentnie wsłuchiwaliśmy się w głosy naszych klientów i przyjaciół, którym w tej chwili, korzystając z okazji ponownie dziękujemy za słowa zarówno wsparcia jak i konstruktywnej krytyki. Owocem tych działań jest obecna galeria autorska, z którą budować będziemy społeczność skupioną wokół dynamicznie się rozwijającego, polskiego rynku sztuki. Będziemy się starać i systematycznie wzbogacać ofertę o nowe prace i projekty.

Realizujemy również indywidualne zamówienia na podstawie odrębnych umów zleceń.
W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów zamówienia.

Zadowolenie naszych Klientów jest dla nas sprawą najważniejszą, dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby zamówienia były realizowane sprawnie, a oferowane prace były najwyższej jakości materiałowej i artystycznej. Dzięki zaangażowaniu naszych fachowców, którzy chętnie udzielają porad, zakupy w naszej galerii autorskiej stają się czystą przyjemnością.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy, pod adresem email: studio@kotarbadesign.com lub telefonicznie pod numerem: +48 606 918 290

galeria
Nora Blaževičiūtė (Litwa)
Nora Blaževičiūtė (Litwa)
Członek Litewskiego Stowarzyszenia Artystów oraz Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Ceramików Keramos
Czytaj więcej
"Marek Kotarba wspaniale wykorzystuje wiedzę o technologiach w wielu dziedzinach: w malarstwie, grafice, rzeźbie i również ceramice. W ceramice proste, funkcjonalne naczynia zbyt go ograniczają i w jego pracach ujawnia się talent do opowiadania, czasem na poważnie, czasem z humorem. W swoich pracach Marek wciąż powraca do postaci człowieka. Czasami jest to mityczne, długonose stworzenie podróżujące przez bajkowe krajobrazy na ceramicznych miskach i talerzach. Czasami refleksje nad istnieniem ludzkim prowadzą go do abstrakcyjnych konstrukcji i kompozycji z naturalistycznych twarzy ludzkich i rąk. Czasami ucieka w wymyślony świat lalek. Marek zawsze tworzy dbając o szczegóły i zwraca uwagę odbiorcy swymi mistrzowskimi pracami z porcelany".
Estera Halperin (Izrael)
Estera Halperin (Izrael)
Artystka
Czytaj więcej
"Marek Kotarba wspaniale wykorzystuje wiedzę o technologiach w wielu dziedzinach: w malarstwie, grafice, rzeźbie i również ceramice. W ceramice proste, funkcjonalne naczynia zbyt go ograniczają i w jego pracach ujawnia się talent do opowiadania, czasem na poważnie, czasem z humorem. W swoich pracach Marek wciąż powraca do postaci człowieka. Czasami jest to mityczne, długonose stworzenie podróżujące przez bajkowe krajobrazy na ceramicznych miskach i talerzach. Czasami refleksje nad istnieniem ludzkim prowadzą go do abstrakcyjnych konstrukcji i kompozycji z naturalistycznych twarzy ludzkich i rąk. Czasami ucieka w wymyślony świat lalek. Marek zawsze tworzy dbając o szczegóły i zwraca uwagę odbiorcy swymi mistrzowskimi pracami z porcelany"."
Andrzej Pągowski (Polska)
Andrzej Pągowski (Polska)
Artysta
Czytaj więcej
"W kontakcie z pracami Marka Kotarby pojawiają się emocje podobne do tych jakie odczuwamy patrząc na „Reliefy” Henryka Stażewskiego z okresu” białych obrazów”. Tam abstrakcja, tu realizm ale w obu przypadkach głównym graczem jest światło za każdym razem tworzące inną wartość postrzegania nieskazitelnie białej ceramiki. To bardzo cenny i wymagający partner. W pracach Marka sprawdza się idealnie".
Friedrich Stachat (Niemcy)
Friedrich Stachat (Niemcy)
Artysta oraz Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Ceramików Keramos
Czytaj więcej
"I have been a witness to Marek’s artistic journey for over 20 years. Even though he has been working with mastery with various ceramic materials and techniques for years, I can still find amazing and surprising details in his work. He doesn’t stop searching for new ways of expression. He learned many techniques in many different materials, as if he learned each of them as craftsmanship. However, he still tries to have his work radiate with spirituality. Sometimes his work attracts the audience with the powerfulness caused by combination of pieces, which makes them very mysterious. Art always needs mystery and I can find it in many of his works. I admire this spiritual concept. However I also pay attention to how involved he is, how he reacts to the current events. And all this in ceramics! I always enjoy his rational poetry when I come to Warsaw, with the circle of our friends and also when he visits me in my place. I wish him a long life and lots of strength".
Poprzedni
Następny