Galeria Autorska artysty Marka Kotarby | kotarbany
  • Strona główna
  • O artyście
  • Blog
  • Portfolio
  • Kontakt
  • Polski
    • Polski
    • English
22 kwietnia, 2023 przez Maciek Orzechowski
artykuł

Znaczenie sztuki w kontekście kryzysu klimatycznego

Znaczenie sztuki w kontekście kryzysu klimatycznego
22 kwietnia, 2023 przez Maciek Orzechowski
artykuł

W dziejach ludzkości artystów zawsze fascynował świat przyrody. Chętnie przedstawiają go na przykład w sielskich krajobrazach czy budzących grozę sztormach i burzach. Artystom bliski jest los środowiska naturalnego, dlatego chętnie angażują się w sprawy związane z zanieczyszczeniami czy zmianami klimatycznymi.

Sztuka jako narzędzie oddziaływania społecznego

Już w czasach paleolitu pojawiały się malowidła na skałach przedstawiające naturę, zwierzęta lub rośliny, które były ważnymi elementami stylu życia tamtych czasów. W miarę rozwoju sztuki oraz jej form na przestrzeni wieków elementy świata natury pojawiały się w różnych formach dzieł sztuki. Artyści wpływają na postrzeganie religii, ekonomię, politykę i turystykę a także kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego. Dzieła sztuki są silnymi narzędziami aktywizmu ekologicznego, informującymi ludzi o ważnych kwestiach, które skłaniają do przemyśleń.

Czym jest sztuka ekologiczna?

Sztuka ekologiczna to nurt praktykowany przez artystów z różnych dziedzin sztuki, którzy inspirują się naturą lub wykorzystują ją jako element dzieł sztuki. W ten sposób zachęcają do dbania o planetę oraz zastanowienia się nad konsekwencjami naszych zachowań i codziennych wyborów. Natura staje się dziełem sztuki, by podnieść świadomość szkód, jakie wyrządzamy naszej planecie i zmobilizować nas do działania.

Zanieczyszczenia powietrza i oceanów, wylesianie, globalne ocieplenie oraz konsekwencje masowej konsumpcji to tematy ważne dla środowiska, które podejmują także współcześni artyści sztuki ekologicznej. Poprzez rzeźbę, malarstwo, fotografię, taniec czy teatr przedstawiają istotne tematy i zachęcają do zmian. Wykorzystują naturalne i zrównoważone materiały takie jak kamienie, gałęzie, ziemię czy liście.

Cele sztuki ekologicznej

Artyści poprzez zastosowanie tematów ekologii w swoich dziełach pragną:

– podnosić świadomość niebezpieczeństw, jakie stoją przed naszą planetą;

– zachęcają do rozmów i ochrony przyrody;

– angażują polityków w walkę z globalnym ociepleniem i jego skutkami.

Dzieła sztuki hołdem dla natury

Wielu artystom na sercu leży dobro naszej planety. Do grupy tej należą:

– Herman de Vries – holenderski rzeźbiarz, którego prace przedstawiają naturalne przedmioty z całego świata i podkreślają naturalną bioróżnorodność.

– Andy Goldsworthy – brytyjski rzeźbiarz i fotograf, który za pomocą zdjęć śledzi cykl życia różnorodnych materiałów oraz tworzy dzieła ze skał, liści, igieł sosnowych czy gałęzi.

– Tan Zi Xi – singapurski artysta – tworzy wyraziste kolekcie dzieł, składające się z plastikowych śmieci wyrzucanych przez ocean.

– Gavin Turek – artysta konceptualny, który na nowo definiuje przeznaczenie przedmiotów jednorazowego użytku, wykorzystuje je, by komentować marnotrawstwo społeczeństwa. Dzięki temu zwraca uwagę na problem masowej produkcji i konsumpcji.

– Marek Kotarba – artysta interdyscyplinarny, który w swoich pracach zwanych Kotarbanami nawiązuje również do natury.

Ciekawym przedsięwzięciem proekologicznym było zorganizowanie wystawy w przestrzeni miejskiej, w Galerii Przystanek zlokalizowanej na Placu Wilsona.

Artysta na wystawie zatytułowanej „ Żoliborz w kwiatach” wyeksponował kilkanaście prac przedstawiających przeskalowane motywy kwiatowe, które wywoływały żywą reakcję wśród mieszkańców Warszawy.

ekologia kotarbany marek kotarba sztuka wystawa

Poprzedni artykułWystawa Mariana Murawskiego w galerii warszawskiego ZPAPNastępny artykuł Potęga natury Niagara - Artysta Marek Kotarba za oceanemArtysta Marek Kotarba nad Niagarą

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O Blogu

Przedstawiam tu Państwu treści, które dotyczą moich zainteresowań i mojej twórczości.

Najnowsze wpisy

Sztuka współczesna o miłości i polarnikach – Oslo13 czerwca, 2023
Sztuka w przestrzeni publicznej5 czerwca, 2023
Artysta Marek Kotarba i Filadelfia21 maja, 2023

Kategorie


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 37

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Polub nas na Instagramie

Obserwuj na Instagramie

ZNAJDŹ NAS

Studio:
ul. Gwiaździsta 15A/406
01-651 Warszawa
Napisz:
e-mail: studio@kotarbadesign.com
Zadzwoń:
Tel: +48 606 918 290


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 37

Polub nas na FB

Facebook Pagelike Widget

Polub nas na Instagramie

Obserwuj na Instagramie

Chmurka tagów

2017 andrzej seweryn artykuł ceramika ceramika użytkowa ceramka czasopismo fotoreportaż francja galeria galeria przystanek inteligencjo wróć ! kotarbany kultura ludzie malarstwo marek kotarba media nowość obraz obrazy podróże porcelana porcelana ćmielowska porcelanowa głowa portal internetowy portret portretove love portrety prace prezentacja radio radio dla ciebie rzeźba rzeźby studio sztuka sztuka hybrydowa sztuka współczesna targi tomasz stankiewicz trendy twórczośc wpis wystawa
© Copyright 2020 KotarbaDesign.com ™