Galeria Autorska artysty Marka Kotarby | kotarbany
  • Strona główna
  • O artyście
  • Blog
  • Portfolio
  • Kontakt
  • Polski
    • Polski
    • English
26 marca, 2023 przez Maciek Orzechowski
artykuł

Sztuka współczesna już w 2024 roku w Warszawie

Sztuka współczesna już w 2024 roku w Warszawie
26 marca, 2023 przez Maciek Orzechowski
artykuł

W sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie powstaje nowoczesny budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Choć jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji ostatnich lat, to wywołuje mnóstwo kontrowersji.

Budynek nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Będzie on wyjątkowym miejscem na kulturalnej mapie stolicy Polski. Zupełnie odmieni pustą przestrzeń przed Pałacem Kultury i Nauki. Znajduje się on pomiędzy Parkiem Świętokrzyskim i Pałacem Młodzieży, w północno-wschodniej części placu Defilad. Ma 4 piętra i 20 tysięcy metrów kwadratowych, a służyć będzie działaniom kulturalnym i społecznym.

Na parterze budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano audytoria, galerię ekspozycji tymczasowej, przestrzenie edukacyjno-wykładowe oraz kawiarnię i sklep. Całość składa się z czterech kondygnacji naziemnych i dwóch podziemnych. Poza miejscem na ekspozycje znajdą się w nim kino, pracownia konserwatorska, sale edukacyjne, księgarnia, magazyny dzieł sztuki. Geometryczna klatka schodowa jest jednym z atutów nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Charakteru całości nadadzą także pomieszczenia z panoramicznymi oknami.

Choć budynek wywołuje w mieszkańcach Warszawy skrajne uczucia to architekci miejscy i urbaniści zwracają uwagę, że jego prostota idealnie wpisuje się przestrzeń centrum stolicy Polski.

Minimalistyczna bryła z białego betonu architektonicznego przypomina monolit i nawiązuje do tradycji modernizmu. Nadaje mu też lekkości, gdyż odpowiednie kształty sprawiają, jakby budynek unosił się w powietrzu.

Zakończenie prac budowlanych nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej planowane jest na drugą połowę bieżącego roku. Aktualnie trwają przygotowani do wystawy otwarcia, a pierwsi goście odwiedzą nowa siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie już w 2024 roku.

Stasys Eidrigevičius
Dorota Nieznalska
Igor Mitoraj
Joanna Rajkowska
Katarzyna Kozyra
Leon Tarasewicz
Mirosław Bałka
Rafał Olbiński
Franciszek Starowieyski
Zofia Kulik
Marek Kotarba

malarstwo obrazy sztuka wystawa

Poprzedni artykułWystawa „Paszporty POLITYKI – 30 lat w sztuce”Następny artykuł Antoni Fałat - wystawa w gmachu Teatru Wielkiego

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O Blogu

Przedstawiam tu Państwu treści, które dotyczą moich zainteresowań i mojej twórczości.

Najnowsze wpisy

Sztuka współczesna o miłości i polarnikach – Oslo13 czerwca, 2023
Sztuka w przestrzeni publicznej5 czerwca, 2023
Artysta Marek Kotarba i Filadelfia21 maja, 2023

Kategorie


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 37

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Polub nas na Instagramie

Obserwuj na Instagramie

ZNAJDŹ NAS

Studio:
ul. Gwiaździsta 15A/406
01-651 Warszawa
Napisz:
e-mail: studio@kotarbadesign.com
Zadzwoń:
Tel: +48 606 918 290


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 37

Polub nas na FB

Facebook Pagelike Widget

Polub nas na Instagramie

Obserwuj na Instagramie

Chmurka tagów

2017 andrzej seweryn artykuł ceramika ceramika użytkowa ceramka czasopismo fotoreportaż francja galeria galeria przystanek inteligencjo wróć ! kotarbany kultura ludzie malarstwo marek kotarba media nowość obraz obrazy podróże porcelana porcelana ćmielowska porcelanowa głowa portal internetowy portret portretove love portrety prace prezentacja radio radio dla ciebie rzeźba rzeźby studio sztuka sztuka hybrydowa sztuka współczesna targi tomasz stankiewicz trendy twórczośc wpis wystawa
© Copyright 2020 KotarbaDesign.com ™