Na temat wystawy w Galerii W-Z ZPAP pt. „Ocalić od zapomnienia” napisał portal ARTINFO.pl
https://artinfo.pl/wydarzenia/marek-kotarba-ocalic-od-zapomnienia
„Muzyka jest najbardziej ulotną ze sztuk. Kiedy wybrzmią ostatnie dźwięki utworu muzycznego, zostaje w nas jedynie ich wspomnienie. Muzyka porusza struny naszej wrażliwości i powoduje, że świat staje się nieco lepszy. Szczególnie, jeśli muzyka jest swoiście natchniona, tak jak muzyka Marka Grechuty.
Czy jednak można uchwycić muzykę i przekazać ją dalej… bez dźwięku? Prezentowane na wystawie prace są próbą właśnie takiego przedstawienia: są artystyczną interpretacją piosenek legendy polskiej piosenki poetyckiej. Każdy kotarban łączy w sobie delikatność i kruchość porcelany z mocnymi plamami koloru na płótnie. Za pomocą takiej właśnie ekspresji Marek Kotarba interpretuje poszczególne piosenki Grechuty. Celem wystawy jest poruszenie naszymi własnymi emocjami oraz sprowokowanie do refleksji. Pod wpływem tych kotarbanów rodzi się pytanie: „Jak ja zinterpretowałbym ten właśnie utwór?”
Poszczególne kotarbany różnią się między sobą nastrojem, podobnie jak piosenki, które ilustrują. Niektóre są spokojne, a porcelanowe mikro płaskorzeźby zdają się żyć w tym spokojnym świecie, jak stworzenia w mroku oceanu, inne z kolei atakują widza żarem ognia w którym tańczą porcelanowe sylwetki. Marek Kotarba sprowadza piosenkę do prostego białego porcelanowego symbolu w którego tle kłębią się kolorowe emocje.
Czym jest kotarban? To nowy rodzaj dzieła sztuki, autorski pomysł Marka Kotarby, warszawskiego artysty interdyscyplinarnego , który od dwóch dekad zajmuje się najbardziej delikatną i szlachetną materią ceramiczną – porcelaną. Kotarban to połączenie obrazu, najczęściej namalowanego farbami akrylowymi, ze śnieżnobiałymi elementami wykonanymi z porcelany. Kotarbany łączą w sobie swoistą „brutalność” kolorów i kształtów malarskich z kruchymi, porcelanowymi akcentami, umiejętnie budując napięcie między światem obrazu i ceramiką.
Kotarbanom towarzyszą też rzeźby porcelanowe przedstawiające kobiece głowy o delikatnych rysach, wzbogacone przez artystę o dodatkowe elementy nadające im niepowtarzalnej indywidualności.
Marek Kotarba
Marek Kotarba – artysta interdyscyplinarny, ceramik, rzeźbiarz, malarz, rysownik i grafik. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował rzeźbę w pracowni prof. Ludwiki Nitshowej. Absolwent Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Artysta tworzy głównie w porcelanie, którą nazywa najszlachetniejszą formą ceramiki. Jej biel łączy z intensywnymi kolorami obrazów na płótnie – właśnie w formie kotarbanów. Marek Kotarba jest członkiem ZPAP oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Ceramików „Keramos”
Prace artysty znajdują się w zbiorach kolekcjonerów z Polski, Francji, Niemiec, Finlandii, Szwecji, Włoch, Kanady, USA, Izraela, W Muzeum Narodowym w Warszawie oddział Nieborów, w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech. Artysta prowadzi też działalność na rzecz popularyzacji sztuki – poprzez warsztaty mające uwrażliwić młodzież szkolną na tworzenie ale i na postrzeganie sztuki, ale również prowokuje dojrzałych odbiorców poprzez serię krótkich filmów prezentujących POPRAWKI do uznanych światowych dzieł, (jak chociażby Guernica Picassa). Wprowadzając widza w świat sztuki, Marek Kotarba zadaje pytanie o granice integralności dzieła i poprzez swoje prowokacyjne „poprawki” zmusza nas do głębszej refleksji o naturze sztuki.”
źródło – artinfo.pl
artykuł artysta ceramika galeria kotarba kotarban kotarbany marek grechuta marek kotarba mówią o nas ocalić od zapomnienia piszą o nas porcelana rzeźba wystawa