W dziejach ludzkości artystów zawsze fascynował świat przyrody. Chętnie przedstawiają go na przykład w sielskich krajobrazach czy budzących grozę sztormach i burzach. Artystom bliski jest los środowiska naturalnego, dlatego chętnie angażują się w sprawy związane z zanieczyszczeniami czy zmianami klimatycznymi.
Sztuka jako narzędzie oddziaływania społecznego
Już w czasach paleolitu pojawiały się malowidła na skałach przedstawiające naturę, zwierzęta lub rośliny, które były ważnymi elementami stylu życia tamtych czasów. W miarę rozwoju sztuki oraz jej form na przestrzeni wieków elementy świata natury pojawiały się w różnych formach dzieł sztuki. Artyści wpływają na postrzeganie religii, ekonomię, politykę i turystykę a także kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego. Dzieła sztuki są silnymi narzędziami aktywizmu ekologicznego, informującymi ludzi o ważnych kwestiach, które skłaniają do przemyśleń.
Czym jest sztuka ekologiczna?
Sztuka ekologiczna to nurt praktykowany przez artystów z różnych dziedzin sztuki, którzy inspirują się naturą lub wykorzystują ją jako element dzieł sztuki. W ten sposób zachęcają do dbania o planetę oraz zastanowienia się nad konsekwencjami naszych zachowań i codziennych wyborów. Natura staje się dziełem sztuki, by podnieść świadomość szkód, jakie wyrządzamy naszej planecie i zmobilizować nas do działania.
Zanieczyszczenia powietrza i oceanów, wylesianie, globalne ocieplenie oraz konsekwencje masowej konsumpcji to tematy ważne dla środowiska, które podejmują także współcześni artyści sztuki ekologicznej. Poprzez rzeźbę, malarstwo, fotografię, taniec czy teatr przedstawiają istotne tematy i zachęcają do zmian. Wykorzystują naturalne i zrównoważone materiały takie jak kamienie, gałęzie, ziemię czy liście.
Cele sztuki ekologicznej
Artyści poprzez zastosowanie tematów ekologii w swoich dziełach pragną:
– podnosić świadomość niebezpieczeństw, jakie stoją przed naszą planetą;
– zachęcają do rozmów i ochrony przyrody;
– angażują polityków w walkę z globalnym ociepleniem i jego skutkami.
Dzieła sztuki hołdem dla natury
Wielu artystom na sercu leży dobro naszej planety. Do grupy tej należą:
– Herman de Vries – holenderski rzeźbiarz, którego prace przedstawiają naturalne przedmioty z całego świata i podkreślają naturalną bioróżnorodność.
– Andy Goldsworthy – brytyjski rzeźbiarz i fotograf, który za pomocą zdjęć śledzi cykl życia różnorodnych materiałów oraz tworzy dzieła ze skał, liści, igieł sosnowych czy gałęzi.
– Tan Zi Xi – singapurski artysta – tworzy wyraziste kolekcie dzieł, składające się z plastikowych śmieci wyrzucanych przez ocean.
– Gavin Turek – artysta konceptualny, który na nowo definiuje przeznaczenie przedmiotów jednorazowego użytku, wykorzystuje je, by komentować marnotrawstwo społeczeństwa. Dzięki temu zwraca uwagę na problem masowej produkcji i konsumpcji.
– Marek Kotarba – artysta interdyscyplinarny, który w swoich pracach zwanych Kotarbanami nawiązuje również do natury.
Ciekawym przedsięwzięciem proekologicznym było zorganizowanie wystawy w przestrzeni miejskiej, w Galerii Przystanek zlokalizowanej na Placu Wilsona.
Artysta na wystawie zatytułowanej „ Żoliborz w kwiatach” wyeksponował kilkanaście prac przedstawiających przeskalowane motywy kwiatowe, które wywoływały żywą reakcję wśród mieszkańców Warszawy.