W sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie powstaje nowoczesny budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Choć jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji ostatnich lat, to wywołuje mnóstwo kontrowersji.
Budynek nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Będzie on wyjątkowym miejscem na kulturalnej mapie stolicy Polski. Zupełnie odmieni pustą przestrzeń przed Pałacem Kultury i Nauki. Znajduje się on pomiędzy Parkiem Świętokrzyskim i Pałacem Młodzieży, w północno-wschodniej części placu Defilad. Ma 4 piętra i 20 tysięcy metrów kwadratowych, a służyć będzie działaniom kulturalnym i społecznym.
Na parterze budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano audytoria, galerię ekspozycji tymczasowej, przestrzenie edukacyjno-wykładowe oraz kawiarnię i sklep. Całość składa się z czterech kondygnacji naziemnych i dwóch podziemnych. Poza miejscem na ekspozycje znajdą się w nim kino, pracownia konserwatorska, sale edukacyjne, księgarnia, magazyny dzieł sztuki. Geometryczna klatka schodowa jest jednym z atutów nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Charakteru całości nadadzą także pomieszczenia z panoramicznymi oknami.
Choć budynek wywołuje w mieszkańcach Warszawy skrajne uczucia to architekci miejscy i urbaniści zwracają uwagę, że jego prostota idealnie wpisuje się przestrzeń centrum stolicy Polski.
Minimalistyczna bryła z białego betonu architektonicznego przypomina monolit i nawiązuje do tradycji modernizmu. Nadaje mu też lekkości, gdyż odpowiednie kształty sprawiają, jakby budynek unosił się w powietrzu.
Zakończenie prac budowlanych nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej planowane jest na drugą połowę bieżącego roku. Aktualnie trwają przygotowani do wystawy otwarcia, a pierwsi goście odwiedzą nowa siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie już w 2024 roku.