Większość osób uważa, że świat jest taki, jakim go widzą. Zazwyczaj odrzucają oni wszystko, co kłóci się z ich punktem widzenia. Podobne uprzedzenia sprawiły, że sztuka cierpiała przez tysiące lat, gdyż wyjątkowo utalentowani artyści często łamią konwencję. Sztuka współczesna to wisienka na torcie w każdym stylowym wnętrzu, która ożywia, dekoruje i wprowadza wyjątkowy klimat. Oszałamiający obraz, niezwykła płaskorzeźba lub minimalistyczna dekoracja? Wystarczy jedno dzieło. Przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jak zrozumieć sztukę współczesną.
Czym jest sztuka współczesna?
Sztuka współczesna, zwana też sztuką nowoczesną lub modernizmem, to umowny okres w dziejach sztuki, który rozpoczyna się w latach 60 XIX wieku i trwa do lat 50 XX wieku. Sztuka współczesna przenika się z pojęciem modernizmu w filozofii oraz zjawiskiem awangardy. Są to dzieła tworzone po II wojnie światowej aż po czasy współczesne. Terminem tym opisuje się także dowolne współczesne dzieła sztuki, które wyróżnia wyjątkowa kreatywność. Sztuka współczesna pokazuje, jak różny może być ludzki umysł, kiedy ma możliwość wyrażać się w pełni.
Dlaczego warto postawić na sztukę nowoczesną?
Wraz z nadejściem nowoczesności obiektywizm stał się integralną częścią nauki i matematyki, a w efekcie przeniknął do codziennego życia. Dzieła sztuki współczesnej stanowią idealne dopełnienie, dlatego warto nimi dekorować wnętrza mieszkań, domów, instytucji i firm.
Sztuka współczesna: poznaj, zanim zrozumiesz
Co musisz wiedzieć o sztuce współczesnej, zanim ją zrozumiesz?
1. Sztuka współczesna jest subiektywna
Pod koniec XIX i na początku XX wieku wraz z pojawieniem się aparatów fotograficznych wydawało się, że formy sztuki takie jak malarstwo czy rzeźba niebawem wyginą i zostaną zapomniane. Artyści współcześni nie chcąc stracić zainteresowania, zaczęli tworzyć intrygujące dzieła. Mimo iż sztuka współczesna dzieli się na różne style artystyczne, to twórczość artystów jest niesamowicie różnorodna do tego stopnia, że czasem trudno ją jednoznacznie sklasyfikować.
2. Sztuka współczesna nie musi nic znaczyć
Doszukujemy się znaczenia w dziełach współczesnych. Jednak słowo „znaczenie” jest tutaj iluzją. Przecież każdy z nas inaczej pojmuje znaczenie słów czy emocji. Tego typu ograniczenia przez wieki krępowały kreatywność. Dlatego współcześni artyści stawiają na swobodną ekspresję. Ich prace są jak uczucia: można je odczuwać, ale to sprawa indywidualna każdego odbiorcy.
3. Sztuka współczesna nie każdemu może się podobać
W sztuce współczesnej szalenie istotny jest indywidualizm. Dotyczy to nie tylko artystów, ale także widzów. Na przykład obraz czy rzeźba sprzedana za milion złotych nie musi Ci się podobać. Trafiła po prostu w gusta nabywcy. Nie musisz oceniać twórczości współczesnego artysty, w którego dziełach lubują się Twoi znajomi. A fakt, że spodoba Ci się twórczość mniej znanego artysty, nie oznacza, że masz zły gust.
4. Nie ma klucza do zrozumienia sztuki współczesnej
Bez względu na złożoność współczesnych dzieł nie trzeba się w nie wpatrywać, by próbować je zrozumieć. Mimo iż istnieją współcześni artyści, których dzieła zmieniają kształt, gdy koncentrujemy na nich swój wzrok, to jest to rzadki przypadek, który można uznać za wyjątek potwierdzający regułę.
Jak zrozumieć sztukę współczesną?
1. Wybierz się do muzeum lub na wernisaż
Myślisz, że obcujesz ze sztuką współczesną, ponieważ każdego dnia wpatrujesz się na tapetę z obrazem czy rzeźbą w smartfonie? Jednak dopiero na wernisażu lub w muzeum sztuki współczesnej możesz prawdziwie celebrować dzieła sztuki, które zrobią na tobie ogromne wrażenie.
Oglądając oryginalne dzieła sztuki na żywo, nie poprzez ekran komputera czy smartfona, możesz wnikliwie przyjrzeć się zestawieniem kolorów użytych przez artystę. Nie umknie ci też blask i wyjątkowość danego obrazu, rzeźby czy płaskorzeźby. Wówczas masz okazję obejrzeć oryginalną koncepcję artysty, która nie jest udoskonalona w Photoshopie, by dobrze wyglądała w katalogu drukowanym czy w Internecie.
2. Podziwiaj bez konieczności rozumienia
Vincent van Gogh nazywał swój słynny obraz „Słonecznik w wazonie” symfonią kolorów niebieskiego i żółtego. To jest kwintesencja rozumienia sztuki współczesnej. Dlaczego? Podczas słuchania muzyki po prostu celebrujemy ten moment. Nie doszukujemy się jej znaczenia. Z podobnym poczuciem podziwu, rozkoszując się zmysłem wzroku, powinniśmy spoglądać na różnorodne dzieła sztuki współczesnej.
3. Daj sobie czas na podziwianie dzieła
Wiele osób przychodzi na wernisaż sztuki współczesnej lub do muzeum na chwilę, inni wpadają w pośpiechu i ekspresowo wychodzą. Niestety nie tędy droga. Większość współczesnych obrazów i rzeźb to dzieła wielowarstwowe. Potrzebujesz czasu, by im się przyjrzeć i odkryć kolejne warstwy. Daj sobie odpowiednią ilość czasu na zrozumienie sztuki współczesnej i oglądaj każde dzieło tak długo, jak potrzebujesz.
4. Poznaj dzieło sztuki i artystę
Niezależnie od tego, czy jest to obraz, książka, film, płaskorzeźba czy muzyka poświęć czas, aby dowiedzieć się więcej o danym dziele sztuki współczesnej. Znajdź chwilę, aby poznać bliżej artystę. Doczytaj fakty, takie jak miejsce i okoliczności powstania czy otoczenie społeczno-polityczne. Te informacje mogą być niezbędne do zrozumienia danego dzieła.
5. Nie bój się odczuwać jej subiektywnie
Sztuka współczesna jest w większości przypadków bardzo osobista. Dlatego warto doświadczać jej kunsztu na swój sposób. Nie marnuj czasu na porównywanie doświadczeń z innymi osobami. Choć warto dzielić się spostrzeżeniami na temat sztuki współczesnej, to należy pamiętać, że to indywidualna sprawa.
Podpowiadamy, jak zrozumieć sztukę współczesną
Spostrzegawczość podczas celebrowania dzieł sztuki współczesnej może wydawać się wielu osobom mało rozsądna. Każdy ma własny oryginalny punkt widzenia. Samo uświadomienie sobie tego faktu wpłynie na poprawę spostrzegawczości. Jednak dodatkowo możesz:
- Praktykować medytację, ponieważ uczy cierpliwości i uważności, dzięki czemu ułatwi zrozumienie sztuki współczesnej.
- Poznawać różne formy sztuki współczesnej. Najważniejsza w ich odkrywaniu jest umiejętność dostrzegania w niej wyjątkowości i piękna. Obcowanie z różnymi formami sztuki współczesnej to świetny sposób, by odkryć wyjątkowe dzieła.
Różnorodne dzieła sztuki współczesnej
Dawniej istniały malarstwo, rzeźba, grafika i rysunek. Przejście z modernizmu do postmodernizmu objawiło się eksplozją różnych rodzajów i form sztuki. A pojawiły się one wraz z rozwojem technologicznym oraz nowymi sposobami myślenia. W sztuce współczesnej wyróżniamy następujące rodzaje dzieł sztuki:
- malarstwo
- rzeźba
- grafika
- muzyka
- literatura
- film
- fotografia
- instalacja
- happening
Co ciekawe, wiele z tych rodzajów sztuki jest ze sobą powiązanych. Czasami powstają też nowe formy dzieł sztuki współczesnej.
Kotarbany — dzieło sztuki współczesnej
Wśród wielu rodzajów sztuki współczesnej, z którymi możemy obcować w dzisiejszych czasach, nie można pominąć Kotarbanów. Są to obiekty artystyczne, łączące w sobie przestrzenną płaskorzeźbę wykonaną z białej porcelany oraz płaszczyznę składającą się z płótna naciągniętego na blejtram. Tworzy je uzdolniony polski artysta Marek Kotarba.
Cechą charakterystyczną Kotarbanów jest zastosowanie jedno lub wielobarwnej malarskiej kompozycji płaskiej, która jest integralnym tłem dla białych elementów przestrzennych. Kotarbany wykorzystują grę światła, dzięki zróżnicowanym powierzchniom porcelany, różnorodnym reliefom oraz użyciu zróżnicowanego szkliwa. Kotarban to nowatorska technika sztuki plastycznej, która nie narzuca tematyki. Może być szczególnym przykładem kolażu. Jest unikalnym dziełem sztuki, które wynosi obraz ku przestrzeni trójwymiarowej i sprowadza rzeźbę do przestrzeni dwuwymiarowej. Dzięki temu idealnie udekoruje wnętrze firmy i domu.
Sztuka współczesna w domu i firmie
Wnętrza, w których przebywamy, takie jak dom czy siedziba firmy, powinny wyróżniać się wyjątkowymi dekoracjami. Zachwyć swoich gości od momentu, gdy przekroczą próg drzwi. Wybierz wyjątkowe dzieła sztuki współczesnej, które będą odzwierciedleniem twojej niesamowitej osobowości i zmysłu artystycznego. Jeśli chodzi o wprowadzanie obrazów, rzeźb czy kotarbanów do wnętrz istnieje mnóstwo możliwości. Dekoracje te w mgnieniu oka ożywią każde wnętrze bez względu na to, w jakim stylu zostało urządzone.
Błąd w artykule . Po II wojnie światowej to nie XIX wiek a XX WIEC SZTUKA WSPÓŁCZESNA narodziła się w XX a nie w XIX wieku