Sztuka współczesna z roku na rok zyskuje popularność. Coraz więcej osób, w tym również kolekcjonerzy dzieł sztuki, pragną dekorować wnętrza swoich domów i firm pracami mistrzów sztuki współczesnej. Choć budzi ona mnóstwo kontrowersji, to piękno sztuki współczesnej polega na tym, że może ona przybierać różne formy. A dodatkowo bywa niezwykła w formie. Poznaj niezwykłych artystów sztuki współczesnej.
Sztuka współczesna — czym się wyróżnia?
Sztuka współczesna łączy w sobie różne dziedziny artystyczne, takie jak malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową czy instalację artystyczną. Często oznacza połączenie z pozoru niepasujących do siebie form i materiałów. Dziełami sztuki współczesnej są te, które powstają od połowy XX wieku. Twórczość artystyczna dzisiejszych czasów bywa abstrakcyjna i dla wielu niezrozumiała. Często zaskakuje połączeniem form, ma szokować i prowokować odbiorcę. Rolą artysty sztuki współczesnej jest komentowanie rzeczywistości, zmuszanie do zadawania pytań oraz refleksji.
Wybitni artyści sztuki współczesnej
Andy Warhol — nazywany największym artystą XX wieku
Andy Warhol to amerykański artysta łemkowskiego pochodzenia. Przedstawiciele pop-artu wykorzystywał techniki serigrafii do prostych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym. Łączył kulturę konsumpcyjną ze sztuką, zacierając granicę pomiędzy nimi.
Marek Kotarba – twórca kotarbanów, niezależny artysta interdyscyplinarny
Marek Kotarba eksperymentuje w obszarze formy i koloru czego efektem są kotarbany.
Kotarbany wynoszą obraz ku przestrzeni trójwymiarowej, a rzeźbę sprowadzają do przestrzeni dwuwymiarowej. Za pomocą bogactwa barw i nieskazitelnie białej porcelany w sposób nieoczywisty komentuje różne formy wypowiedzi twórczej jak portret, pejzaż czy nawet utwory muzyczne.
Kotarbany stanowią płaszczyznę polemiki nad granicami postrzegania, transformacji i odbierania sztuki.
Tym co nadaje mocy twórczości Kotarby jest wrażliwość, energia i dosadny język wizualny. Jest on nie tylko językiem estetycznym ale też sposobem myślenia.
Prace Kotarby cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów z całego świata.
Yayoi Kusama — królowa kropek
Jedną z intrygujących artystek sztuki współczesnej jest japońska rzeźbiarka, malarka i performerka awangardowa. Jej twórczość nazwana została sztuką obsesyjną, a wyróżnia się charakterystycznymi krzykliwymi kropkami. Tworzy kolarze, rysunki i obrazy. Zaliczana jest do grona najdroższych artystek na świecie, gdyż jedno z jej dzieł sprzedano za 5,1 mln dolarów. To ikona rzeźby, malarstwa, mody i wzornictwa.
Jeff Koons — najdroższy żyjący artysta
Kolejny artysta sztuki współczesnej zajmuje się rzeźbą i malarstwem. Tworzy dzieła, w których kicz przeplata się z plastikiem. Jego najbardziej rozpoznawalnym dziełem są „dmuchane” rzeźby ze stali przypominające wyglądem ogromne balony. Inspiruje się reklamą, korzysta z dadaizm i popartu, wykorzystuje zabawki jako ready mades. Artysta stworzył okładkę do płyty „Artpop” Lady Gagi. Jedna z jego rzeźb „Rabbit” została sprzedana w 2019 roku za ponad 91 milionów dolarów.
Olafur Eliasson — rzeźbi w świetle, wodzie i powietrzu
Intrygującą postacią świata sztuki współczesnej jest także artysta duńsko-islandzki Olafur Eliasson. Tworzy rzeźby oraz instalacje przy wykorzystaniu wody, światła, mgły, tęczy i powietrza. Jego zdaniem sztuka jest sposobem zmiany idei w czyny. Nurt land artu Eiassona dotyka realnych problemów ludzkości.
Daniel Buren — rzeźbiarz znany z charakterystycznych pasów
Za jednego z najwybitniejszych na świecie artystów sztuki współczesnej uważa się Daniela Burena. Od lat radykalnie kwestionuje on istotę sztuki oraz instytucji muzeum. W 1965 roku porzucił tradycyjne malarstwo na rzecz białych lub kolorowych pasów o szerokości 8,7 cm, które stały się znakiem rozpoznawalnym jego sztuki. Swój emblemat tworzył z taśmy, farby, papieru i tkanin, a następnie umieszczał go w miejskich przestrzeniach — w galeriach, kawiarniach, parkach, muzeach, wagonach czy na klatkach schodowych. Tworzy rzeźby oraz dzieła architektoniczne w różnej skali i formie, które łączą w sobie geometryczne modernistyczne formy, prostotę i niesamowitą precyzję. Jednymi z godnych podziwu są spektakularne dzieła dla marki Louis Vuitton.
Georg Baselitz — genialny artysta
Kolejnym przedstawicielem artystów sztuki współczesnej jest Georg Baselitz. Uważany za najważniejszego malarza okresu powojennego oraz najdroższego niemieckiego artystę. Nazywany jest pionierem neoekspresjonizmu w Niemczech, gdyż ma odwagę tworzyć we własnej estetyce. Jego dzieła wywarły ogromny wpływ na sztukę współczesną, ponieważ szokowały i prowokowały. W jego pracach wybrzmiewa żywiołowość, szkicowość i brutalizm, czasem pojawiają się odciski stóp i ślady palców. Odważnie szukał własnej drogi pomiędzy realizmem NRD i ekspresjonizmem. Poza malarstwem tworzył także grafiki, rysunki oraz grubo ciosane rzeźby z drewna przypominające sztukę afrykańską.
To tylko kilku przedstawicieli artystów sztuki współczesnej. Jak widać, każdy z nich odważnie tworzy własne dzieła, żaden nie boi się prezentować nowego podejścia do sztuki. W zestawieniu najznamienitszych przedstawicieli świata sztuki współczesnej znalazł się także wybitny polski artysta — Marek Kotarba, twórca słynnych kotarbanów.